سامانه رای گیری آنلاین

انتخابات به صورت سامانه رای گیری آنلاین در دنیای امروز به سرعت در حال گسترش و رشد کردن است و دلیل اصلی و مهم آن هم اینترنتی شدن تمامی کار ها در تعداد زیادی از کشورهای آمریکایی، اروپایی و آسیایی است.

رای گیری از طریق سامانه رای گیری آنلاین فواید زیادی دارد که اصلی ترین آن زیاد شدن میزان مشارکت است. از آنجایی که این انتخابات به صورت آنلاین است و دسترسی آسان و سریع‌تری دارد بنابراین میزان درصد مشارکت آن هم زیاد تر خواهد شد.

در حال حاضر کاندیداها از اینترنت به عنوان یکی از راه‌ های تبلیغات خود استفاده می‌کنند.پیام تبلیغات انتخاباتی، چارت تبلیغات انتخاباتی و نحوه تبلیغات کاندیداها در فضای مجازی مواردی می باشد که امروزه با اینترنتی شدن انتخابات و سامانه رای گیری آنلاین و پیشرفت تکنولوژی و اینترنت مورد بحث قرار گرفته است.

برگزاری انتخابات از طریق سامانه رای گیری آنلاین، معمولاً پروسه حساس و مهمی است و کسانی که مسئولیت برگزاری آن انتخابات را برعهده می‌گیرند به دنبال استخدام افراد با توانایی اجرایی زیادی برای برگزاری منظم، دقیق و سریع انتخابات هستند.

رای گیری آنلاین

سامانه‌ رای گیری آنلاین توسط کسانی طراحی شده که نیازهای یک انتخابات و برگزاری آن را مدت ها مورد بررسی قرار داده و با دقت آن را پیاده سازی کرده‌اند.

سیستم رای گیری آنلاین امنیت انتخابات را تضمین می کند و هرگونه دستکاری در آرای به دست آمده را به طور کامل رد می کند.

این سامانه کارآمد امکانات بسیاری را برای شرکت رای دهندگان در انتخابات آنلاین در نظر گرفته است که از آن جمله آنها  می شود به گزینه استفاده از اپلیکیشن وب و همچنین صفحه وب اشاره نمود و به این ترتیب کاربران و مخاطبان از همه ی اقشار جامعه می توانند در انتخابات شرکت کنند.

پیشنهاد ما برای مشارکت راحت، سریع و ایمن شده استفاده از سامانه رای گیری آنلاین که توسط شرکت منیر طراحی شده است که به راحتی می توان هماهنگی لازم برای اجرای انتخابات آنلاین و تمامی کارهای لازم را به مشاوران منیر سپرد تا انتخابات به بهترین نحو ممکن انجام شود.

 

همان طور که می‌ دانید رای گیری حضوری در بسیاری از کشورها از جمله کشور خودمان همچنان در حال اجراست بنابراین نیاز است با پیشرفت علم و تکنولوژی این نوع از انتخابات به گونه ای دیگر تغییر یابد چون مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.

اما رای گیری الکترونیکی و آنلاین به عنوان یکی از جدیدترین و به روز ترین مدل های برگزاری انتخابات است که به عنوان یک رقیب در بحث بر سر سیستم‌های رای گیری بهینه به وجود آمده است.

طرفداران سامانه رای گیری آنلاین ادعا دارند که انتخابات آنلاین باعث کاهش تقلب، بهبود شمارش آرا و تسهیل رای دادن به کاندیدها می‌شود. با این وجود، برخی مطالعات نشان داده است که دستیابی به این اهداف در صورتی امکان پذیر است که سامانه برگزاری انتخابات به درستی انتخاب شده باشد.

سیستم رای گیری به طور کلی برای هر مجموعه و سازمانی که نیاز به برگزاری انتخابات به منظور رای گیری و گزینش یک یا چند نامزد انتخاباتی و یا رای گیری بر روی اشیاء(کالا، خدمات، موضوعات و …) جهت رسیدن به یک اجماع کلی داشته باشند، کارآمد است. حتی می توان جهت رای گیری بر روی طرح ها، لوایح، پیشنهاد ها و پروژه ها نیز جهت رسیدن به یک اجماع کلی از این سیستم  و سامانه بهره برد.

معایب انتخابات حضوری:

 • زیاد بودن فرآیند شمارش آرا و تکرارپذیری چند باره شمارش آرا
 • کاهش میزان مشارکت در انتخابات
 • کم بودن میزان امنیت و صحت انتخابات
 • وقت گیر بودن
 • طولانی شدن فرآیند انتخابات
 • زیاد شدن میزان تقلب ها
 • بالا بودن هزینه‌ها
 • بالا رفتن مصرف کاغذ و پلاستیک

 

مزایا و قابلیت های سامانه رای گیری آنلاین

 • رعایت شدن اصل محرمانگی و رای گیری کاملا مخفی
 • استفاده از تکنولوژی رمزنگاری جهت تضمین داده ها
 • تضمین صحت برگزاری انتخابات
 • کمک به محیط زیست
 • امکان مراجعات بعدی به سیستم و مشاهده سوابق انتخابات برگزار شده در سامانه
 • کم شدن هزینه های رای گیری
 • امکان رای گیری و مشارکت در رای گیری از هر نقطه ای از جهان

این مقاله به منظور آشنایی بیشتر شما با سامانه رای گیری آنلاین که توسط شرکت منیر طراحی شده است، گرد آوری شده در ادامه می خواهیم شمارا با محیط سامانه بیشتر آشنا کنیم:

به عنوان مثال انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی خراسان جنوبی که در مهرماه ۱۴۰۰ برگزار شد توسط این سامانه رای گیری انجام شد که مراحل آن به شرح زیر بوده است:

 1. ابتدا صفحه ورود رو داریم که گزینه میخاهم رای دهم را کلیک می کنیم.

سامانه آنلاین رای گیری

 

۲. سپس وارد صفحه انتخابات می شوید، اطلاعات خواسته شده از جمله کد ملی، کد عضویت، شماره همراه و کد امنیتی را وارد می کنید و روی کلمه ورود کلیک می کنید.

 

سامانه رای گیری آنلاین

 

۳. سپس وارد صفحه احراز هویت می شوید که در آن کد پیامک شده به شماره همراه را باید وارد کنید و بعد رو کلمه ورود کلیک کنید.

 

انتخابات آنلاین و سامانه رای گیری آنلاین

 

۴. بعد از آن وارد صفحه قوانین رای دهی می شوید، قوانین را مطالعه کرده و تیک متن قوانین را کامل مطالعه کرده و قبول دارم را آبی می کنید سپس روی گزینه شروع رای گیری کلیک می کنید.

 

قوانین رای دهی در سامانه آنلاین رای گیری

 

۵. شما سپس وارد صفحه انتخاب کاندبد می شوید و طبق نمونه انتخابات سازمان نظام مهندسی برای آن ۵ بخش که شامل تاسیسات -برق، معماری و شهر سازی – شهرسازی، عمران، معماری و شهر سازی – معماری و تاسیسات – مکانیک تعریف شده است وارد هر قسمت شده و به کاندیدا مورد نظر رای می دهید.

 

سامانه رای گیری آنلاین

 

برای تغییر رای داده شده روی گزینه قبلی کلیک می کنید و در غیر این صورت گزینه ثبت رای را کلیک می کنید.

 

انتخاب آنلاین

۶.در انتها برای تایید نهایی فرآیند رای دهی صفحه ای برای شما باز می شود که در صورت اصلاح رای می توانید رو گزینه اصلاح رای کلیک کنید در غیر این صورت ثبت نهایی رای را کلیک می کنید.

 

انتخابات آنلاین

 

۷. و صفحه زیر برای شما نمایش داده می شود.

 

سامانه رای دهی آنلاین

 

ازینکه تا انتها مقاله مارا همراهی کردید سپاس گذاریم شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین شرکت منیر در تماس باشید. همچنین برای دیدن نمونه سایت ها و نرم افزار های طراحی شده توسط شرکت منیر به صفحات سایت منیر و همین طور سایت راه نگار و صفحه نرم افزار دستیار مجری گاز مراجعه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهدرباره ماتماس با ما