مدیریت مرخصی ها

یکی از مسائل مهمی که کارکنان و کارمندان مشاغل مختلف با آن مواجه هستند، مدیریت مرخصی افراد در زمان های مورد نیاز است. مطابق قانون کار هر کارمند اجازه دارد تعداد روز مشخصی را در ماه و سال با هماهنگی قبلی از محیط کاری خود دور باشد. انواع مرخصی برای حمایت و تشویق افراد در نظر گرفته شده است که شامل مرخصی استحقاقی، استعلاجی، مرخصی ساعتی، بدون حقوق، مرخصی برای فوت اقوام درجه یک مانند پدر، مرخصی ازدواج و… می باشد.

تعریف مرخصی:

مرخصی کلمه ای است که تقریبا همه ما با معنا و مفهوم آن آشنا هستیم و همیشه برای مدیریت مرخصی افراد و کارکنان خود به دنبال راه حل هستیم؛ مرخصی که به زبان ساده می توان گفت: حقی است که کارمندان و کارگران از دیرباز در روز های غیر تعطیل برای ترک کردن کار و محل کار خود را دارند که به انتخاب خودشان روز دقیق آن درخواست می شود. اما در صورت عدم استفاده از انواع مرخصی می توانند مبلغ معادل آنرا محاسبه و در حقوق خود دریافت کنند که البته شرایط و قوانین خاص خود را دارد.

افرادی که بصورت روزانه یا ساعتی و یا پاره وقت مشغول به کار هستند شامل این قانون دریافت انواع مرخصی نمی شوند زیرا زمان و مکان کار این افراد دست خودشان است.

انواع مرخصی در قانون کار:

مدیریت مرخصی و گرفتن انواع مرخصی برای هر یک از کارمندان و کارگران بسته به شرایط آنها متفاوت خواهد بود و دغدغه بسیاری از افراد است که با درخواست مرخصی آن موافقت نکنند. در ادامه توضیح مختصری برای برخی از انواع مرخصی داده می شود.

مرخصی استحقاقی:

همانطور که از اسم آن مشخص است از کلمه حق می آید، این نوع مرخصی با حقوق می باشد با توجه به قانون کار برای هر کارمند  ۲٫۵ روز مرخصی در ماه در شرایط عادی در نظر گرفته شده است که در طول سال ۲۶ روز مرخصی استحقاقی در سال می باشد که با احتساب ۴ روز جمعه بطور کلی ۳۰ روز می شود.

مرخصی ساعتی:

مرخصی ساعتی جزء مرخصی های استحقاقی می باشد  و که فرد در مواقع بسیار ضروری که زمان دیگری برای انجام آن را ندارد از این نوع مرخصی استفاده می کند که در برخی از شرکت ها تا ۶ ساعت  هم می دهند ولی از مجموع زمان مرخصی استحقاقی کم می شود اگر زمان مرخصی ساعتی به ۸ ساعت برسد یک روز کاری به حساب می آید.

در شرکت هایی که به صورت توافقی روز های پنجشنبه تعطیل می باشد، مرخصی ساعتی نباید بیشتر از زمان مرخصی استحقاقی شود در صورت بیشتر شدن این زمان مرخصی بدون حقوق در نظر گرفته می شود و حتی بیمه هم برای آن ساعت می تواند پرداخت نکند.

مرخصی استعلاجی:

این نوع مرخصی در صورت وجود بیماری و ایجاد مشکلات در سلامت فرد بوسیله پزشک تجویز می شود که با عنوان مرخصی استعلاجی بیان می شود و حتما باید از پزشکان معتمد باشد و نیاز به تایید سازمان تامین اجتماعی است ولی هیچ محدودیتی برای گرفتن مرخصی مشخص نشده است به میزانی که پزشک استعلاجی تجویز کرده باشد امکان استفاده از مرخصی استعلاجی وجود دارد.

در مرخصی استعلاجی ۷۵ درصد حقوق فرد توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود و همین طور روز های مرخصی به عنوان سابقه کاری نیز به حساب می آید.

 

انواع مرخصی مسئله پیچیده و زیاد بحرانی نیست در محیط کاری نمی باشد اگر مدیریت مرخصی انجام شود و گزارش کامل در دسترس باشد و آشنایی کامل با قانون کار داشت که می توان با استفاده از سامانه مدیریت کیمیاریپورت مرخصی همه افراد و کارمندان را ثبت و برسی کرد.

قسمت مرخصی شامل ۲ بخش می باشد که در ادامه در تصاویر نمایش داده شده است که جزئیات دیده می شود وتوضیح مختصری نیز داده شده است.

نمایش مرخصی:

در این بخش تاریخ دقیق و نوع مرخصی و وضعیت انواع مرخصی هر فرد را می توان مشخص کرد.

نمایش مرخصی افراد

 

جمع مرخصی:

در این قسمت لیست تمام کارکنان قرار دارد که اطلاعات وجزئیات مرخصی آنها ذکر شده.

جمع مرخصی

 

گرفتن انواع مرخصی مسئله پیجیده و دشواری نیست اما بسیار مهم است در سامانه مدیریت کیمیاریپورت، مدیریت مرخصی پرسنل مجموعه به همراه شرایط قراردادی و جایگاه شغلی همراه با تعیین سطح دسترسی جهت استفاده از امکانات سامانه، ثبت و مدیریت انواع مرخصی پرسنل و قابلیت گزارشگیری بر اساس جمع مرخصی، تعداد اولاد، وضعیت همکاری، نوع قرارداد و… توسط مدیر امور اداری و مدیریت را دارا است.

از اینکه تا انتها این مقاله همراه ما بودید و موارد بیان شده در مورد انواع مرخصی و سامانه مدیریت مرخصی افراد را مطالعه فرمودید بسیار قدردان هستیم، شما همراهان ما می توانید در قسمت تماس با ما برای اطلاعات بیشتر و همین طور کسب مشاوره با همکاران ما ارتباط برقرار نمایید و از خدمات بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهدرباره ماتماس با ما