فروشگاه اینترنتی یا Online Shop فروشگاهی است که از طریق اینترنت و وب سایت همانند یک فروشگاه سنتی، اجناس و خدمات مختلف را برای فروش ارائه می کند. مشتریان پس از ورود به سایت کالا یا خدمات مورد نظر خود را انتخاب کرده و سفارش می دهند. در مرحله بعدی، روش پرداخت هزینه و ارسال آن را انتخاب کرده و پس از تایید سفارش از طریق مسئول فروش سایت، محصول برای آن ها ارسال می گردد.

تاریخچه فروشگاه اینترنتی

پروفسور تیم برنرزلی، مخترع اینترنت و پدر وب، اولین وب سایت را در سال ۱۹۹۱ ساخت و آن را در شبکه اینترنت قرار داد. در سال ۱۹۹۳ بعد از ایجاد اولین بانکداری آنلاین، شرکت پیتزا هات اولین فروش اینترنتی خود را آغاز کرد. سایت آمازون و eBay از فروشگاه های اینترنتی موفق به شمار می آیند.

طراحی سایت فروشگاهی با کالای فیزیکی

وب سایت های فروشگاه اینترنتی که دارای کالا و محصولات فیزیکی مانند مواد غذایی، پوشاک، موبایل، لوازم خانگی و… می باشند، را فروشگاه اینترنتی کالای فیزیکی می گویند. برای طراحی وب سایت های فروشگاهی که محصولات قابل لمس ارائه می دهند، سایت ها باید به گونه ای ایجاد شوند که بعد از ثبت سفارشات کاربران در سایت، کالاهای خریداری شده توسط کارمندان فروش به مشتریان تحویل داده شوند.

طراحی سایت فروشگاهی با کالای دیجیتال

در این نوع سایت ها فقط کالاهای دیجیتالی مانند نرم افزار های مجازی، آهنگ، ویدئو و…ارائه می شود. طراحی اینگونه وب سایت ها باید به شکلی صورت بگیرد که بعد از پرداخت مبلغ تعیین شده لینک دانلود برای کاربران فعال شود. این روز ها طراحی این چنین سایت ها نیز بسیار سودآور بوده و منجربه کسب درآمد صاحبان وب سایت می شود.

بررسی فروشگاه های اینترنتی

در ادامه می خواهیم به مقایسه و بررسی فروشگاهای اینترنتی بپردازیم.

مکان و زمان
مشتریان بدون نیاز به حضور فیزیکی در مکان و زمان مشخص در فروشگاه، می توانند در هر زمان و مکانی که بخواهند، خرید خود را از فروشگاه مورد نظر انجام دهند.

تنوع کالا

شما می توانید لوازم منحصر به فرد و ویژه ای پیدا کنید که در فروشگاه های شهرتان موجود نباشد.

بررسی ومقایسه محصولات

مشتریان می توانند از طریق توضیحات متنی، تصاویر و فیلم های موجود، نظرات سایر مشتریان و گفتگو آنلاین با فروشنده، محصول مورد نظر خود را از لحاظ ویژگی ها، کیفیت (مقایسه با سایر محصولات مشابه)، قیمت (مقایسه با سایر فروشگاه ها)، گارانتی (میزان خدمات دهی و حسن شهرت شرکت گارانتی کننده)، خدمات پس از فروش و تخفیف های موجود به صورت کامل با همه جزئیات بررسی کرده و سپس با اطمینان نسبت به خرید آن تصمیم بگیرند.

پرداخت وجه

در خرید اینترنتی شما می توانید در منزل، محل کار، مسافرت و یا حتی خارج از کشور، به راحتی با استفاده از کارت بانکی که رمز دوم آن فعال شده است، خرید امن و راحتی را انجام دهید و فاکتور رسمی برای آن دریافت کنید. همچنین با وجود سامانه نماد الکترونیکی، می توانید به فروشگاه های اینترنتی اعتماد کنید و خرید امنی را انجام دهید.

امکانات لازم برای یک سایت فروشگاهی

  • قابلیت پرداخت اینترنتی و آنلاین مطمئن
  • امکان بررسی نتایج تبلیغات محصولات
  • برخورداری از تم های قوی و جذاب سایت
  • عرضه و واردات محصولات در بازار
  • نگهداری از محصولات خریداری شده تا روز تحویل
  • دریافت نمایندگی برای فروش محصولات
  • مدیریت فیلم ها و تصاویر
  • کنترل سفارش محصولات از هر مکانی
  • مدیریت کسب و کار در بازار تجارت و سطح بین المللی